Nieodpowiednia dieta może zwiększać ryzyko groźnych chorób oczu. Wzbogać swoją dietę by zachować zdrowie oczu i dobre widzenie na długie lata! W tym artykule oraz na naszym Facebook’owym fanpage’u www.facebook.com/DobryOptometrysta systematycznie pojawiać się będą żywieniowe ciekawostki od A do Z.
A jak Awokado.
🥑 Zawiera luteinę, kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E, o których więcej już niebawem 🙂 Awokado ma wpływ na zwiększenie wchłaniania witaminy A z innych produktów. Zawiera ponadto między innymi witaminę B6 i B9 (kwas foliowy), potas i ma właściwości przeciwutleniające (zawiera glutation). Zapobiega związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD), wystąpieniu jaskry, wpływa na odpowiednie nawilżenie oczu i ma właściwości przeciwzapalne.
B jak Bataty i Beta-karoten czyli Prowitamina A przekształcana do Retinolu.
Jeden batat (odmiana o żółtym miąższu) dostarcza około 200% dziennego zapotrzebowania na ten popularny karotenoid!
Beta-karoten zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza o zmierzchu. Retinol jest składnikiem rodopsyny – światłoczułego barwnika wzrokowego występującego w pręcikach siatkówki oka, które umożliwiają widzenie w półmroku. Duże ilości beta-karotenu zawiera także 🥕Marchew, Morele i 🍈 Melon Cantaloupe. Bataty zawierają ponadto luteinę, witaminy z grupy B i E oraz wiele związków mineralnych, takich jak wapń, fosfor, mangan czy miedź. Mają niski indeks glikemiczny, dlatego są polecane osobom chorym na cukrzycę. Tak jak Awokado pochodzą z Ameryki Łacińskiej. To co, może kawałek brownie z batatów na deser? Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, więc nie zapomnijcie dodać oleju kokosowego. 🙂
C jak Cytrusy, Cytryna 🍋 i Witamina C.
Cytrusy tradycyjnie kojarzone są z Witaminą C, choć są produkty zawierające większą jej ilość (o nich innym razem;)) Witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oczu, zmniejszając ich przepuszczalność. Poprawia odżywianie soczewki oka i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy. W połączeniu z innymi składnikami diety (beta-karotenem, witaminą E oraz cynkiem) redukuje progresję zwyrodnienia plamki żółtej (AMD; badanie AREDS*). Z cytrusów najwięcej zawiera jej pomelo. Cytryna zawiera ponadto rutynę, która zapobiega utracie Witaminy C z organizmu i uszczelnia naczynia krwionośne. Cytrusy są także źródłem beta-karotenu, witaminy B1 i potasu. Warto wybierać te, które rosną jak najbliżej, gdyż najszybciej trafiają na nasze stoły. Z pomarańczy słynie hiszpańska Walencja 🍊
D jak Daktyle – najczęściej brązowe owoce palmy daktylowej, zawierają luteinę i zeaksantynę (oba związki należą do grupy ksantofilów, rodzaju karotenoidów) – to superfood dla naszego wzroku! Są ponadto dobrym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9 – kwasu foliowego) i składników mineralnych, takich jak potas, selen, cynk, fosfor, magnez, mangan, bor, miedź, kobalt, chrom, wapń i żelazo! W trosce o zdrowy wzrok polecamy daktyla dziennie 🙂
E jak Witamina E – Oliwa z oliwek (zimno tłoczona, nierafinowana):
• przeciwdziała utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z błon komórkowych oka,
• neutralizuje wolne rodniki chroniąc przed uszkodzeniami siatkówkę, która jest miejscem ich wzmożonego powstawania,
• zapobiega zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem (ang. AMD),
• zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim.
Oliwa zawiera również między innymi jednonienasycony kwas oleinowy (z grupy Omega-9), który obniża ciśnienie krwi i chroni serce oraz wielonienasycony kwas α-linolenowy (typu Omega-3, Witamina F), który posiada właściwości przeciwzapalne (ten ostatni zachowuje swoje właściwości tylko w niskich temperaturach). Ze względu na właściwości pielęgnacyjne oliwa ma szerokie zastosowanie przy wyrobie kosmetyków.
Pamiętajmy, że oliwa jest wrażliwa na światło słoneczne (przechowujemy ją w butelkach z ciemnego szkła). Zwykle te pochodzące z konkretnego kraju (Hiszpania, Włochy, Grecja) są wyższej jakości niż mieszanki.
F jak Flawonoidy (rodzaj polifenoli – związków o właściwościach przeciwutleniających), a w szczególności należący do grupy antocyjanów resweratrol – 🍇 czerwone WINOgrona 🍷 w różnych postaciach 😉
„Antocyjany hamują nadmierną krzepliwość krwi, a dzięki temu poprawiają mikrokrążenie w naczyniach siatkówki oka i poprawiają wzrok. Antocyjany skutecznie neutralizują nadmiar uszkadzających oko wolnych rodników oraz przyspieszają regenerację rodopsyny – białka fotoreceptorowego zlokalizowanego w komórkach pręcikowych siatkówki oka. Swoje działanie antyoksydacyjne zawdzięcza m.in. resveratrolowi – związkowi polifenolowemu naturalnie występującemu m.in. w winogronach, czerwonym winie i borówkach.”*
Czerwone winogrona zawierają również witaminę C, B1, B2, B6, B9 (kwas foliowy), beta karoten, potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk oraz miedź.
*madrezywienie.pl/zdrowe-oczy/
G jak Grejpfruty
O cytrusach już było, lecz o witaminie C i beta-karotenie warto przypominać.
Grejpfruty zawierają flawonoidy, między innymi rutynę, czy działającą przeciwzapalnie i wspomagającą wydzielanie żółci naringinę. Najwięcej naringiny zawiera czerwona, lekko gorzkawa odmiana. Ponadto grejpfruty są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny, a dzięki zawartości pektyn obniżają poziom glukozy we krwi. Jeśli przyjmujemy leki, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy grejpfruty nie wchodzą z nimi w interakcję. Na kolację proponujemy pyszną i zawierającą wiele cennych dla wzroku składników sałatkę z grejpfruta ze wspomnianym wcześniej winogronem i roszponką oraz ziarnami słonecznika, o których już niebawem 🙂
Zdjęcie: Dan Zen via Foter.com / CC BY
H I J jak Liście Zielonej Herbaty I Jarmużu 🌱
Zielona Herbata zawiera flawonoidy z grupy katechin, które neutralizują znajdujące się w soczewce wolne rodniki, dzięki czemu chronią oczy przed zaćmą.
Jarmuż i inne zielone warzywa, takie jak szpinak, seler naciowy, brokuł, czy roszponka zawierają karotenoidy (luteinę, zeaksantynę, beta-karoten) – zapobiegają zwyrodnieniu plamki związanemu z wiekiem (ang. AMD). Zawierają również witaminy z grupy B, w szczególności kwas foliowy (B9), K i C, a także potas – są polecane osobom z nadciśnieniem – oraz zbawienne na niedokrwistość żelazo.
Brokuły i jarmuż zawierają sulforafan – przeciwutleniacz o silnym działaniu antynowotworowym.
Roszponka natomiast należy do rodziny kozłkowatych, tak jak kozłek lekarski, i wykazuje działanie uspokajające.
Zielone warzywa są również najlepszym źródłem azotanów zamienianych w organizmie na tlenek azotu, który obniża ciśnienie krwi i pobudza krążenie oraz chroni przed jaskrą.
Zielony kolor warzywa zawdzięczają chlorofilowi, który bierze udział w transportowaniu tlenu, witamin oraz azotu.
Czas na zielony koktajl! Miksujemy zieleninę z wodą i dodajemy grejpfruta:) Zielone warzywa najlepiej spożywać na surowo, jeśli je gotujemy, gotujmy krótko – 3-4 minuty.
Zdjęcie: Wild Tofu via Foter.com / CC BY
Kukurydza
Występuje w różnych odmianach – białej, żółtej, czerwonej i niebieskiej. Ta żółta zawiera duże ilości beta-karotenu. Kukurydza jest źródłem zeaksantyny – karotenoidu z grupy ksantofili oraz cynku i potasu. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych; była podstawowym pożywieniem Inków, Azteków i Majów.
Można ją spożywać w wielu postaciach – gotowaną w kolbach, prażoną, jako zupę krem, bezglutenowy makaron czy placki kukurydziane. Polecamy po meksykańsku w towarzystwie salsy z rewelacyjnego dla wzroku awokado
Zdjęcie: Muffet via Foter.com / CC BY
Wreszcie o Luteinie! Ten niezwykły karotenoid z grupy ksantofili jest naturalnym filtrem przeciw promieniom UVA i UVB oraz silnym przeciwutleniaczem. Luteinę gromadzi plamka żółta w siatkówce, która posiada fotoreceptory i odpowiada na widzenie barw i ostrość wzroku. Jak już wiemy, luteinę zawiera awokado, bataty, daktyle i zielone warzywa, ale przede wszystkim kurze jaja. Jajka zawierają także Witaminę B12 i B2 – ryboflawinę, która zapobiega zbyt częstym łzawieniom oczu oraz cysteinę – regenerujący aminokwas, który przyśpiesza metabolizm i usuwanie toksyn. Ponadto znajdziemy w nich nienasycone kwasy Omega 3 i 6, beta-karoten i retinol i α-tokoferol (Witaminę E).
Zdjęcie: Muffet via Foter.com / CC BY
Ł jak Łosoś
Ryby morskie (takie jak łosoś, makrela, halibut, czy śledź) zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3: ALA – kwas α-linolenowy, zwany Witaminą F, który syntezuje pozostałe – EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA – kwas dokozaheksaenowy, który reguluje fizjologię siatkówki oka i kory mózgu. Kwasy te poprawiają ukrwienie oka, zapobiegają odkładaniu się toksyn oraz, jak zostało wcześniej wspomniane, mają właściwości przeciwzapalne i utrzymują optymalne nawilżenie oczu. Kwas α-linolenowy można znaleźć także w nasionach chia i orzechach włoskich. Ryby natomiast są ponadto źródłem białka, potasu, fosforu oraz Witamin: A w postaci retinolu, B3 (niacyny) i B12 oraz D3 (chlorekaciferolu), a także kwasu pantotenowego, wchodzącego w skład Witaminy B5. Pamiętajmy, że ryby dziko żyjące są zdrowsze niż te hodowlane.
M jak Migdały
Migdały są obfitym źródłem α-tokoferolu (witaminy E) – głównego przeciwutleniacza występującego w komórkach (o działaniu witaminy E na oczy pisaliśmy w oddzielnym poście), witamin z grupy B – ryboflawiny (B2) i niacyny (B3 – PP) oraz składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, magnez i wapń. Zawierają dużo białka i są dość kaloryczne, ale posiadają niski indeks glikemiczny. Wcześniej namoczone są łatwiej strawne. Migdały są również cennym składnikiem kosmetyków. Ze słodkich migdałów powstaje nawilżający olejek, a z gorzkich – jeden z kwasów AHA o właściwościach wygładzających.
Zdjęcie: HealthAliciousNess via Foter.com / CC BY
N jak Natka Pietruszki
Kontynuujemy na temat super jedzenia dla naszego wzroku:) Natka pietruszki zawiera kilka razy więcej witaminy C niż owoce cytrusowe, jest bogata w beta karoten, potas, kwas foliowy, niacynę (Witamina B3 – PP) oraz witaminę K1 (filochinon), która korzystnie wpływa na krzepliwość krwi i gospodarkę wapniową. Kuchnia poleca makaron kukurydziany z pietruszkowym pesto i ziarnami słonecznika!
O jak Orzechy Brazylijskie
Poznaliśmy już wpływ witamin na zdrowie naszego wzroku. Czas poznać pomocne witaminom oligoelementy. Zawarty w orzechach brazylijskich selen zwiększa absorpcję witaminy E, posiada właściwości przeciwutleniające, neutralizuje rtęć i wspiera odporność organizmu. Oprócz selenu i witaminy E orzechy te zawierają witaminę B1 (tiaminę), kwas foliowy, cynk, o którym jeszcze wspomnimy, fosfor, potas, magnez i wapń. Orzechy możemy dodawać do porannej owsianki lub sałatek.
Zdjęcie: MAURO CATEB via Foter.com / CC BY
P jak Papryka
Czy to nie ciekawe, że papryka zawiera dużo więcej witaminy C niż owoce cytrusowe? Posiada także witaminę B3 (PP, niacynę) oraz właściwości przeciwutleniające. To niezwykłe warzywo zostało sprowadzone do Europy z Ameryki Łacińskiej. Czerwona jest szczególnie bogata w beta-karoten, pomarańczowa i żółta obfituje w karotenoidy – luteinę i zeaksantynę, a zielona zawiera dużo kwasu foliowego.
R jak Rokitnik i dzika Róża
Czy wiecie, że owoce rokitnika i dzikiej róży (róży jabłkowatej) należą do najbogatszych znanych źródeł witaminy C?
Wykazują również właściwości silnie przeciwutleniające. Witamina C, poza znanym nam pozytywnym wpływem na nasz wzrok, zwiększa elastyczność i mechaniczną odporność ścianek naczyń krwionośnych oraz korzystnie wpływa na produkcję kolagenu. Dzika róża i rokitnik zawierają też beta-karoten i witaminy z grupy B.
Rokitnik jest w Polsce objęty częściową ochroną, dziko rośnie jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i w Pieninach. Olej rokitnikowy chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.
Zdjęcie: hr.icio via Foter.com / CC BY
S jak Słonecznik
Ziarna słonecznika obfitują w alfa-tokoferol (witaminę E) oraz w witaminy z grupy B – tiaminę (B1), odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym nerwu wzrokowego, niacynę (PP, B3) oraz pirodoksynę (B6), zawierają także kwas foliowy.
Słoneczniki przybyły do Europy z Ameryki Łacińskiej. Do obiadu polecamy surówkę na zdrowy wzrok: tarta marchew z pomarańczą, prażonymi ziarnami słonecznika i imbirem:)
Zdjęcie: Magic Madzik via Foter.com / CC BY
T jak Truskawki
Letnie owoce pomogą nam dbać o wzrok. Truskawki, Borówki, Czarne porzeczki i Aronia zawierają silny przeciwutleniacz – reserwatrol, o którym pisaliśmy szerzej przy okazji flawonoidów. Truskawki mają właściwości bakteriobójcze (zawierają fitocydy). Ekstrakt z borówki poprawia mikrokrążenie w gałce ocznej, stosowany jest również w profilaktyce chorób siatkówki oka. Borówka amerykańska wspomaga leczenie zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Czarne porzeczki są bogate w witaminę C i flawonoidy, takie jak rutyna (witamina P) i kwercetyna.
Zdjęcie: Richard Cocks via Foter.com / CC BY
Uwaga, teraz czas na W: W jak Wołowina
Wołowina jest bogata w cynk, pierwiastek trudno przyswajalny z produktów roślinnych.
Cynk odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka. Ma działanie przeciwutleniające oraz bierze czynny udział w procesie absorpcji witamin, takich jak ważna dla naszego wzroku witamina A. Dieta bogata w ten mikroelement polecana osobom, u których wystąpiło AMD.
Wołowina jest ponadto źródłem żelaza oraz niacyny (witaminy B3 – PP).
XY i Z jak Zeaksantyna
Zeaksantyna to, tak jak luteina, karotenoid i przeciwutleniacz znajdujący się w centralnej części siatkówki oka. Jest również naturalnym filtrem przeciw promieniom UVA i UVB.
Dobrym źródłem tych karotenoidów są jagody goji, stąd ich czerwonopomarańczowy kolor. Goji zawierają także żelazo i cynk.
Zdjęcie: miheco via Foter.com / CC BY-SA
Czas na krótkie podsumowanie 🙂
Witamina A (beta-karoten) jest przekształcana do retinolu, który jest składnikiem rodopsyny – światłoczułego barwnika wzrokowego występującego w pręcikach siatkówki oka, które umożliwiają widzenie w półmroku.
Witamina C (kwas askorbinowy) wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oczu, zmniejszając ich przepuszczalność; poprawia odżywianie soczewki oka i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy.
Witamina E (α-tokoferol) neutralizuje wolne rodniki chroniąc przed uszkodzeniami siatkówkę, która jest miejscem ich wzmożonego powstawania.
Luteina i Zeaksantyna to karotenoidy z grupy ksantofilów – naturalne filtry przeciw promieniom UVA i UVB, chroniące centralną część siatkówki oka.
Reserwatrol (flawonoid) jest związkiem polifenolowym z grupy antocyjanów o silnym działaniu przeciwutleniającym. Antocyjany przyspieszają regenerację rodopsyny oraz poprawiają mikrokrążenie w naczyniach siatkówki oka.
Kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3 poprawiają ukrwienie oka, zapobiegają odkładaniu się toksyn oraz mają właściwości przeciwzapalne i utrzymują optymalne nawilżenie oczu.
Selen zwiększa absorpcję witaminy E, posiada właściwości przeciwutleniające, neutralizuje rtęć i wspiera odporność organizmu. Cynk zwiększa absorpcję witaminy A i posiada właściwości przeciwutleniające.
Zacznij już dziś uzupełniać brakujące w diecie składniki, zachowuj zdrowie oczu i ciesz się dobrym widzeniem. Teraz i przez całe życie!
A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine. I am so happy.
my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents.
I feel that I never was a greater artist than now. When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary.