OPTOMETRYSTA - BADANIE WZROKU
Optometrysta zajmuje się badaniem stanu układu wzrokowego i procesu widzenia. Specjalizuje się w korygowaniu wad wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu) za pomocą okularów, aplikacja soczewek kontaktowych i innych pomocy wzrokowych. Może specjalizować się w prowadzeniu terapii wzrokowych usprawniających funkcjonowanie układu wzrokowego. Jego zadaniem jest również prawidłowe wykrycie zmian chorobowych związanych z układem wzrokowym i skierowanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty (lekarza okulisty, neurologa, diabetologa, …).
Lekarz okulista specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu (jaskry, zaćmy, zapaleń spojówki, rogówki i wielu innych), zapisywaniem odpowiednich leków do leczenia tych chorób (w postaci na przykład kropli do oczu). Może specjalizować się w wykonywaniu zabiegów chirurgicznych na oczach. Do jego zadań należy również dobór odpowiednich pomocy wzrokowych. Dobrą praktyką jest współpraca pomiędzy optometrystą a lekarzem okulistą.
Więcej informacji na temat zawodu optometrysty znajdziemy na stronie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.
Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki zdefiniowało zakres badania optometrycznego.
Ze względu na wieloetapowość badania optometrycznego i konieczność wykonaniu wielu precyzyjnych pomiarów, nie jest możliwe, żeby „zamknęło się” ono w czasie kilkunastu minut. Profesjonalne badanie optometryczne może trwać godzinę, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Tylko dzięki szczegółowemu badaniu możliwa jest prawidłowa ocena stanu układu wzrokowego i wdrożenie prawidłowego postępowania.