SEKCJA MENU DESKTOP
SEKCJA MENU2 DESKTOP
SEKCJA POKAZ DESKTOP
SEKCJA TRESC DESKTOP

ORTOKOREKCJA

Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności, która polega na stosowaniu sztywnych soczewek kontaktowych podczas snu oraz zachowaniu ostrego widzenia bez konieczności stosowania soczewek i okularów korekcyjnych w ciągu dnia. Zmiana wady wzroku podczas snu polega na modelowaniu krzywizny rogówki przy działaniu sztywnej soczewki na nabłonek rogówki.

Szczególnie polecana jest u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych z postępującą krótkowzrocznością. Dzięki zastosowaniu specjalnych soczewek ortokeratologicznych możliwe jest zmniejszenie (w niektórych przypadkach zatrzymanie) powiększania się wady, co potwierdzają badania naukowe (więcej informacji na stronie www.brienholdenvision.org). Jest to również dobra metoda dla przedstawicieli niektórych zawodów, w których inny rodzaj korekcji nie jest dozwolony (straż, wojsko, lotnictwo). Brak konieczności stosowania okularów i soczewek kontaktowych jest wygodnym rozwiązaniem dla osób aktywnie uprawiających sport.


Ortokorekcja stosowana jest również u osób które nie chcą lub nie mogą poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku. W przeciwieństwie do zastosowania zabiegu, ortokorekcja jest całkowicie odwracalna i można z niej w każdej chwili zrezygnować – po zaprzestaniu stosowania soczewek rogówka wraca do swojej pierwotnej geometrii.

Dobór soczewek ortokeratologicznych prowadzony jest z wykorzystaniem najnowszej wersji topografu rogówki marki Oculus, który pozwala na dokładne badanie geometrii rogówki.

Ortokorekcja przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością do –5,00 D i astygmatyzmem do –1,25 (indywidualna kwalifikacja).

Aplikacja soczewek ortokeratologicznych wymaga regularnych wizyt kontrolnych. Szybkość uzyskania pełnej korekcji wady wzroku od momentu rozpoczęcia stosowania soczewek uzależniona jest od indywidualnych właściwości rogówki i wielkości wady, zwykle jednak trwa od kilku dni do dwóch tygodni.

 

SOCZEWKI MINISKLERALNE

Soczewki miniskleralne to nowoczesne rozwiązanie dla osób z wysoką wadą wzroku oraz wadą niemożliwą do skorygowania za pomocą konwencjonalnych okularów czy soczewek kontaktowych, taką jak stożek rogówki, stan po urazie oka, zwyrodnienie oraz przeszczep rogówki.

Są sztywnymi soczewkami kontaktowymi o powiększonej średnicy, których strefa korekcji wady wzroku znajduje się ponad rogówką, a soczewki utrzymują swoją pozycję opierając się poza rogówką - na spojówce gałkowej. Przestrzeń pomiędzy soczewką kontaktową a okiem wypełniona jest łzami lub solą fizjologiczną, która wypełnia nieregularności powierzchni rogówki. Możliwa do uzyskania ostrość wzroku może istotnie przekraczać ostrość uzyskiwaną przy korekcji za pomocą okularów i konwencjonalnych soczewek kontaktowych (szczególnie przy większych nieregularnościach rogówki). Ponieważ soczewka nie dotyka rogówki, ryzyko pogłębiania się zmiany w rogówce (a w konsekwencji osłabiania ostrości wzroku) związanego z noszeniem soczewek jest zminimalizowane.


Dzięki zastosowaniu rezerwuaru łez lub soli fizjologicznej, soczewki kontaktowe z powodzeniem wykorzystuje się w Zespole Suchego Oka.

Dobór soczewek miniskleralnych prowadzony jest z wykorzystaniem najnowszej wersji topografu rogówki marki Oculus, który pozwala na dokładne badanie geometrii i nieregularności rogówki.

Aplikacja soczewek miniskleralnych wymaga regularnych wizyt kontrolnych. Podczas pierwszej wizyty aplikowane są soczewki diagnostyczne, które pozostają na oku na pewien czas (jest to niezbędne do prawidłowej oceny dopasowania soczewek). Prosimy wygospodarować sobie około 2,5 h na czas pierwszej aplikacji soczewek.

-
-
ZAPISY ONLINE