Twój Wzrok – artykuły

Dieta dla zdrowia oczu

Nieodpowiednia dieta może zwiększać ryzyko groźnych chorób oczu. Wzbogać swoją dietę by zachować zdrowie oczu i dobre widzenie na długie lata! W tym artykule oraz na naszym Facebook’owym fanpage’u www.facebook.com/DobryOptometrysta systematycznie pojawiać się będą żywieniowe ciekawostki od A do Z.

avocado

A jak Awokado

🥑 Zawiera luteinę, kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę E, o których więcej już niebawem 🙂 Awokado ma wpływ na zwiększenie wchłaniania witaminy A z innych produktów. Zawiera ponadto między innymi witaminę B6 i B9 (kwas foliowy), potas i ma właściwości przeciwutleniające (zawiera glutation). Zapobiega związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD), wystąpieniu jaskry, wpływa na odpowiednie nawilżenie oczu i ma właściwości przeciwzapalne.

bataty-post

B jak Bataty i Beta-karoten czyli Prowitamina A przekształcana do Retinolu.

Jeden batat (odmiana o żółtym miąższu) dostarcza około 200% dziennego zapotrzebowania na ten popularny karotenoid!
Beta-karoten zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza o zmierzchu. Retinol jest składnikiem rodopsyny – światłoczułego barwnika wzrokowego występującego w pręcikach siatkówki oka, które umożliwiają widzenie w półmroku. Duże ilości beta-karotenu zawiera także 🥕Marchew, Morele i 🍈 Melon Cantaloupe. Bataty zawierają ponadto luteinę, witaminy z grupy B i E oraz wiele związków mineralnych, takich jak wapń, fosfor, mangan czy miedź. Mają niski indeks glikemiczny, dlatego są polecane osobom chorym na cukrzycę. Tak jak Awokado pochodzą z Ameryki Łacińskiej. To co, może kawałek brownie z batatów na deser? Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, więc nie zapomnijcie dodać oleju kokosowego 🙂

cytrusy

C jak Cytrusy, Cytryna 🍋 i Witamina C.

Cytrusy tradycyjnie kojarzone są z Witaminą C, choć są produkty zawierające większą jej ilość (o nich innym razem;)) Witamina C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oczu, zmniejszając ich przepuszczalność. Poprawia odżywianie soczewki oka i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy. W połączeniu z innymi składnikami diety (beta-karotenem, witaminą E oraz cynkiem) redukuje progresję zwyrodnienia plamki żółtej (AMD; badanie AREDS[1]). Z cytrusów najwięcej zawiera jej pomelo. Cytryna zawiera ponadto rutynę, która zapobiega utracie Witaminy C z organizmu i uszczelnia naczynia krwionośne. Cytrusy są także źródłem beta-karotenu, witaminy B1 i potasu. Warto wybierać te, które rosną jak najbliżej, gdyż najszybciej trafiają na nasze stoły. Z pomarańczy słynie hiszpańska Walencja 🍊

d-jak-daktyle

D jak Daktyle

Najczęściej brązowe owoce palmy daktylowej, zawierają luteinę i zeaksantynę (oba związki należą do grupy ksantofilów, rodzaju karotenoidów) – to superfood dla naszego wzroku! Są ponadto dobrym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9 – kwasu foliowego) i składników mineralnych, takich jak potas, selen, cynk, fosfor, magnez, mangan, bor, miedź, kobalt, chrom, wapń i żelazo! W trosce o zdrowy wzrok polecamy daktyla dziennie 🙂

OLIWA

E jak Witamina E – Oliwa z oliwek (zimno tłoczona, nierafinowana):

 • przeciwdziała utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z błon komórkowych oka,
 • neutralizuje wolne rodniki chroniąc przed uszkodzeniami siatkówkę, która jest miejscem ich wzmożonego powstawania,
 • zapobiega zaćmie i zwyrodnieniu plamki żółtej związanemu z wiekiem (ang. AMD) zwiększa wchłanianie beta-karotenu w jelicie cienkim.

 

Oliwa zawiera również między innymi jednonienasycony kwas oleinowy (z grupy Omega-9), który obniża ciśnienie krwi i chroni serce oraz wielonienasycony kwas α-linolenowy (typu Omega-3, Witamina F), który posiada właściwości przeciwzapalne (ten ostatni zachowuje swoje właściwości tylko w niskich temperaturach). Ze względu na właściwości pielęgnacyjne oliwa ma szerokie zastosowanie przy wyrobie kosmetyków.

Pamiętajmy, że oliwa jest wrażliwa na światło słoneczne (przechowujemy ją w butelkach z ciemnego szkła). Zwykle te pochodzące z konkretnego kraju (Hiszpania, Włochy, Grecja) są wyższej jakości niż mieszanki.

flawonoidy

F jak Flawonoidy

Rodzaj polifenoli – związków o właściwościach przeciwutleniających), a w szczególności należący do grupy antocyjanów resweratrol – 🍇 czerwone WINOgrona 🍷 w różnych postaciach
„Antocyjany hamują nadmierną krzepliwość krwi, a dzięki temu poprawiają mikrokrążenie w naczyniach siatkówki oka i poprawiają wzrok. Antocyjany skutecznie neutralizują nadmiar uszkadzających oko wolnych rodników oraz przyspieszają regenerację rodopsyny – białka fotoreceptorowego zlokalizowanego w komórkach pręcikowych siatkówki oka. Swoje działanie antyoksydacyjne zawdzięcza m.in. resveratrolowi – związkowi polifenolowemu naturalnie występującemu m.in. w winogronach, czerwonym winie i borówkach.”[3]
Czerwone winogrona zawierają również witaminę C, B1, B2, B6, B9 (kwas foliowy), beta karoten, potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, cynk oraz miedź.

G jak Grejpfruty

Zdjęcie: Dan Zen via Foter.com / CC BY

G jak Grejpfruty

O cytrusach już było, lecz o witaminie C i beta-karotenie warto przypominać.

Grejpfruty zawierają flawonoidy, między innymi rutynę, czy działającą przeciwzapalnie i wspomagającą wydzielanie żółci naringinę. Najwięcej naringiny zawiera czerwona, lekko gorzkawa odmiana. Ponadto grejpfruty są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny, a dzięki zawartości pektyn obniżają poziom glukozy we krwi. Jeśli przyjmujemy leki, pamiętajmy o sprawdzeniu, czy grejpfruty nie wchodzą z nimi w interakcję. Na kolację proponujemy pyszną i zawierającą wiele cennych dla wzroku składników sałatkę z grejpfruta ze wspomnianym wcześniej winogronem i roszponką oraz ziarnami słonecznika.

Wild Tofu via Foter.com , CC BY

Zdjęcie: Wild Tofu via Foter.com / CC BY

H I J jak Liście Zielonej Herbaty I Jarmużu 🌱

Zielona Herbata zawiera flawonoidy z grupy katechin, które neutralizują znajdujące się w soczewce wolne rodniki, dzięki czemu chronią oczy przed zaćmą.

Jarmuż i inne zielone warzywa, takie jak szpinak, seler naciowy, brokuł, czy roszponka zawierają karotenoidy (luteinę, zeaksantynę, beta-karoten) – zapobiegają zwyrodnieniu plamki związanemu z wiekiem (ang. AMD). Zawierają również witaminy z grupy B, w szczególności kwas foliowy (B9), K i C, a także potas – są polecane osobom z nadciśnieniem – oraz zbawienne na niedokrwistość żelazo.
Brokuły i jarmuż zawierają sulforafan – przeciwutleniacz o silnym działaniu antynowotworowym.
Roszponka natomiast należy do rodziny kozłkowatych, tak jak kozłek lekarski, i wykazuje działanie uspokajające.
Zielone warzywa są również najlepszym źródłem azotanów zamienianych w organizmie na tlenek azotu, który obniża ciśnienie krwi i pobudza krążenie oraz chroni przed jaskrą.
Zielony kolor warzywa zawdzięczają chlorofilowi, który bierze udział w transportowaniu tlenu, witamin oraz azotu.

Czas na zielony koktajl! Miksujemy zieleninę z wodą i dodajemy grejpfruta:) Zielone warzywa najlepiej spożywać na surowo, jeśli je gotujemy, gotujmy krótko – 3-4 minuty.

K JAK KUKURYDZA Muffet via Foter.com , CC BY

Zdjęcie: Muffet via Foter.com / CC BY

K jak Kukurydza

Występuje w różnych odmianach – białej, żółtej, czerwonej i niebieskiej. Ta żółta zawiera duże ilości beta-karotenu. Kukurydza jest źródłem zeaksantyny – karotenoidu z grupy ksantofili oraz cynku i potasu. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych; była podstawowym pożywieniem Inków, Azteków i Majów.
Można ją spożywać w wielu postaciach – gotowaną w kolbach, prażoną, jako zupę krem , bezglutenowy makaron czy placki kukurydziane. Polecamy po meksykańsku w towarzystwie salsy z rewelacyjnego dla wzroku awokado

L JAK LUTEINA

Zdjęcie: Muffet via Foter.com / CC BY

L jak Luteina 🍳

Wreszcie o Luteinie! Ten niezwykły karotenoid z grupy ksantofili jest naturalnym filtrem przeciw promieniom UVA i UVB oraz silnym przeciwutleniaczem. Luteinę gromadzi plamka żółta – obszar siatkówki oka posiadający największe zagęszczenie czopków. Plamka żółta odpowiada na widzenie barw i ostrość wzroku. Jak już wiemy, luteinę zawiera awokado, bataty, daktyle i zielone warzywa, ale przede wszystkim kurze jaja.
Jajka zawierają także Witaminę B12 i B2 – ryboflawinę, która zapobiega zbyt częstym łzawieniom oczu oraz cysteinę – regenerujący aminokwas, który przyśpiesza metabolizm i usuwanie toksyn. Ponadto znajdziemy w nich nienasycone kwasy Omega 3 i 6, beta-karoten i retinol i α-tokoferol (witaminę E).

Ł JAK ŁOSOŚ

 

Ł jak Łosoś

Ryby morskie (takie jak łosoś, makrela, halibut, czy śledź) zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega 3: ALA – kwas α-linolenowy, zwany Witaminą F, który syntezuje pozostałe – EPA (kwas eikozapentaenowy) oraz DHA – kwas dokozaheksaenowy, który reguluje fizjologię siatkówki oka i kory mózgu. Kwasy te poprawiają ukrwienie oka, zapobiegają odkładaniu się toksyn oraz, jak zostało wcześniej wspomniane, mają właściwości przeciwzapalne i utrzymują optymalne nawilżenie oczu. Kwas α-linolenowy można znaleźć także w nasionach chia i orzechach włoskich. Ryby natomiast są ponadto źródłem białka, potasu, fosforu oraz Witamin: A w postaci retinolu, B3 (niacyny) i B12 oraz D3 (chlorekaciferolu), a także kwasu pantotenowego, wchodzącego w skład Witaminy B5. Pamiętajmy, że ryby dziko żyjące są zdrowsze niż te hodowlane.

M JAK MIGDAŁY.png

Zdjęcie: HealthAliciousNess via Foter.com / CC BY

M jak Migdały

Migdały są obfitym źródłem α-tokoferolu (witaminy E) – głównego przeciwutleniacza występującego w komórkach (o działaniu witaminy E na oczy pisaliśmy w oddzielnym poście), witamin z grupy B – ryboflawiny (B2) i niacyny (B3 – PP) oraz składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, magnez i wapń. Zawierają dużo białka i są dość kaloryczne, ale posiadają niski indeks glikemiczny. Wcześniej namoczone są łatwiej strawne. Migdały są również cennym składnikiem kosmetyków. Ze słodkich migdałów powstaje nawilżający olejek, a z gorzkich – jeden z kwasów AHA o właściwościach wygładzających.

NATKA.png

N jak Natka Pietruszki

Kontynuujemy na temat super jedzenia dla naszego wzroku:) Natka pietruszki zawiera kilka razy więcej witaminy C niż owoce cytrusowe, jest bogata w beta-karoten, potas, kwas foliowy, niacynę (witamina B3 – PP) oraz witaminę K1 (filochinon), która korzystnie wpływa na krzepliwość krwi i gospodarkę wapniową. Kuchnia poleca makaron kukurydziany z pietruszkowym pesto i ziarnami słonecznika!

ORZECHY B.jpg

O jak Orzechy Brazylijskie

Poznaliśmy już wpływ witamin na zdrowie naszego wzroku. Czas poznać pomocne witaminom oligoelementy. Zawarty w orzechach brazylijskich selen zwiększa absorpcję witaminy E, posiada właściwości przeciwutleniające, neutralizuje rtęć i wspiera odporność organizmu. Oprócz selenu i witaminy E orzechy te zawierają witaminę B1 (tiaminę), kwas foliowy, cynk, o którym jeszcze wspomnimy, fosfor, potas, magnez i wapń. Orzechy możemy dodawać do porannej owsianki lub sałatek.

P JAK PAPRYKA.png

P jak Papryka

Czy to nie ciekawe, że papryka zawiera dużo więcej witaminy C niż owoce cytrusowe? Posiada także witaminę B3 (PP, niacynę) oraz właściwości przeciwutleniające. To niezwykłe warzywo zostało sprowadzone do Europy z Ameryki Łacińskiej. Czerwona jest szczególnie bogata w beta-karoten, pomarańczowa i żółta obfituje w karotenoidy – luteinę i zeaksantynę, a zielona zawiera dużo kwasu foliowego.

R jak ROKITNIK.png

Zdjęcie: hr.icio via Foter.com / CC BY

R jak Rokitnik i dzika Róża

Czy wiecie, że owoce rokitnika i dzikiej róży (róży jabłkowatej) należą do najbogatszych znanych źródeł witaminy C?
Wykazują również właściwości silnie przeciwutleniające. Witamina C, poza znanym nam pozytywnym wpływem na nasz wzrok, zwiększa elastyczność i mechaniczną odporność ścianek naczyń krwionośnych oraz korzystnie wpływa na produkcję kolagenu. Dzika róża i rokitnik zawierają też beta-karoten i witaminy z grupy B.

Rokitnik jest w Polsce objęty częściową ochroną, dziko rośnie jedynie wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i w Pieninach. Olej rokitnikowy chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

S jak SŁONECZNIK.png

Zdjęcie: Magic Madzik via Foter.com / CC BY

S jak Słonecznik

Ziarna słonecznika obfitują w α-tokoferol (witaminę E) oraz w witaminy z grupy B – tiaminę (B1), odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym nerwu wzrokowego, niacynę (PP, B3) oraz pirodoksynę (B6), zawierają także kwas foliowy.

Słoneczniki przybyły do Europy z Ameryki Łacińskiej. Do obiadu polecamy surówkę na zdrowy wzrok: tarta marchew z pomarańczą, prażonymi ziarnami słonecznika i imbirem:)

Zdjęcie użytkownika Dobry Optometrysta.

 

T jak Truskawki

Letnie owoce pomogą nam dbać o wzrok. Truskawki, Borówki, Czarne porzeczki i Aronia zawierają silny przeciwutleniacz – reserwatrol, o którym pisaliśmy szerzej przy okazji flawonoidów. Truskawki mają właściwości bakteriobójcze (zawierają fitocydy). Ekstrakt z borówki poprawia mikrokrążenie w gałce ocznej, stosowany jest również w profilaktyce chorób siatkówki oka. Borówka amerykańska zapobiega i spowalnia rozwój zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Czarne porzeczki są bogate w witaminę C i flawonoidy, takie jak rutyna (witamina P) i kwercetyna.

Zdjęcie użytkownika Dobry Optometrysta.

 

Uwaga, teraz czas na W: W jak Wołowina

Wołowina jest bogata w cynk, pierwiastek trudno przyswajalny z produktów roślinnych.
Cynk odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu siatkówki oka. Ma działanie przeciwutleniające oraz bierze czynny udział w procesie absorpcji witamin, takich jak ważna dla naszego wzroku witamina A. Dieta bogata w ten mikroelement polecana osobom, u których wystąpiło AMD.

Wołowina jest ponadto źródłem żelaza oraz niacyny (witaminy B3 – PP).

 

Zdjęcie użytkownika Dobry Optometrysta.

XY i Z jak Zeaksantyna

Zeaksantyna to, tak jak luteina, karotenoid i przeciwutleniacz znajdujący się w centralnej części siatkówki oka. Jest również naturalnym filtrem przeciw promieniom UVA i UVB.
Dobrym źródłem tych karotenoidów są jagody goji, stąd ich czerwonopomarańczowy kolor. Goji zawierają także żelazo i cynk.

 

Bibliografia

[1] http://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/diet-and-nutrition/vitamin-c?sso=y, dostęp 02.03.2017;

[2] somosoptometristas.com/alimentos-que-cuidan-y-mejoran-tu-vision, dostęp 02.03.2017;

[3] madrezywienie.pl/zdrowe-oczy, dostęp 16.06.2017.

Kwestionariusz Jakości Życia (Quality of Life) – codzienne dolegliwości, które nie zawsze wiążemy ze wzrokiem

„Czy Ty lub Twoje dziecko ma niezdiagnozowany problem ze wzrokiem?” Amerykańscy optometryści opracowali kwestionariusz Quality of Life, który pozwala odpowiedzieć na to pytanie. Wersja skrócona kwestionariusza znajduje się na stronie http://www.covd.org/?page=QOLstart. W tym artykule oraz na naszym Facebook’owym fanpage’u (www.facebook.com/DobryOptometrysta) będą systematycznie publikowane ważniejsze pozycje rozszerzonej wersji kwestionariusza wraz z omówieniem.

zamazywanie-sie-obrazu-przy-patrzeniu-blisko

QOL1: Zamazywanie się obrazu przy patrzeniu blisko

Problem, który pojawia się naturalnie u starszych dorosłych może również dotyczyć młodych dorosłych, młodzież oraz dzieci. Najczęstszym jego powodem są problemy z akomodacją oczu (jej amplitudą, sprawnością, stabilnością), zbieżnością oczu oraz nieskorygowana wada wzroku (dalekowzroczność, różnowzroczność).

podwojne-widzenie

QOL 2: Podwójne widzenie

To uciążliwa dolegliwość. Może istotnie utrudnić codzienne funkcjonowanie, szczególnie jeśli występuje przez cały czas.

Niektóre zaburzenia widzenia obuocznego (zezy jawne, niektóre zezy ukryte), nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni oczu, osłabienie zbieżności i akomodacji oczu, mogą powodować obuoczne widzenie podwójne (przedstawione schematycznie na rysunku). W takich przypadkach pomóc może wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń wzrokowych i/lub okularów (w tym pryzmatycznych).

Jednooczne widzenie podwójne może objawem nieskorygowanego astygmatyzmu oraz zmian anatomicznych w ośrodkach optycznych oczu (zmian kształtu rogówki, zaćmy lub zwichnięcia soczewki wewnątrzgałkowej).

Podwójne widzenie może być spowodowane przez niektóre zaburzenia neurologiczne. W przypadku nagłego wystąpienia podwójnego widzenia ważna jest współpraca specjalistów: optometrysty, neurologa, okulisty.

qol3-bole-glowy-przy-pracy-z-bliska-3

QOL3: Bóle głowy przy pracy z bliska

Mogą być związane z nieskorygowaną lub nieprawidłowo skorygowaną wadą wzroku (dalekowzrocznością, różnowzrocznością, astygmatyzmem, starczowzrocznością). Bóle głowy mogą być również spowodowane zaburzeniami widzenia obuocznego (takimi jak zez ukryty, któremu może towarzyszyć podwójne widzenie) oraz osłabieniem układu akomodacyjno-wergencyjnego.

qol-4-laczenie-sie-zlewanie-slow-przy-czytaniu

QOL 4: Łączenie się (zlewanie) słów przy czytaniu

Może towarzyszyć zamazywaniu się obrazu podczas zaburzeń akomodacji oczu (osłabienia amplitudy, sprawności, stabilności akomodacji), bądź przy nieskorygowanej lub nieprawidłowo skorygowanej wadzie wzroku (szczególnie nadwzroczności, starczowzroczności). Objaw ten może być związany z zaburzeniami ruchów skokowych oczu (sakkad).

qol-5-1

QOL 5: Pieczenie, swędzenie, łzawienie oczu

Dolegliwości te mogą być spowodowane różnymi czynnikami.

Pieczenie może być następstwem dostania się do oczu czynników chemicznych, takich jak niektóre składniki makijażu, kremów nawilżających, ochronnych. Może być spowodowane czynnikami środowiskowymi, takmi jak smog czy dym, wysoka lub niska temperatura oraz suchość powietrza. Pieczenie i suchość oczu może być spowodowane użytkowaniem soczewek kontaktowych; odpowiednie dobranie soczewek oraz stosowanie się do zaleceń może redukować te objawy.

Pieczenie oczu być również związane z zakażeniem przedniego odcinka oka. Obowiązkiem optometrysty jest odesłanie pacjenta do lekarza okulisty po zauważeniu objawów zakażenia.

Stan zapalny niezwiązany bezpośrednio z zakażeniem oczu, taki jak przeziębienie lub grypa, również może skutkować objawem pieczenia oczu.

Pieczenie oczu, któremu towarzyszy swędzenie (również łzawienie), to często skutek reakcji alergicznej na pyłki kurz, pleśń i sierść zwierząt domowych.

Łzawienie jest związane z nadmiernym wydzielaniem łez bądź z zamkniętymi lub niedrożnymi kanałami łzowymi, odprowadzającymi łzy z oczu. Nadmierne wydzielanie łez jest często reakcją na nadmierną suchość oczu przy chłodnej i wietrznej pogodzie. Może być również związne z podrażnieniem oczu (alergia, zakażenie, ciało obce) oraz nosa (nieżyt nosa) oraz z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Łzawienie może być również związane z nieprawidłowym składem łez spowodowanym zaburzeniami gruczołów wydzielających poszczególne warstwy łez.

Pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu są też czasami objawami wzmożonego wysiłku układu wzrokowego, związanego na przykład z intensywną pracą przy komputerze. Trzeba tutaj zaznaczyć, że podczas czytania mrugamy rzadziej – częstotliwość mrogania zmniejsza się z około 10 do 3-4 razy na minutę.Niemniej dolegliwości te mogą być również związane ze zaburzeniami widzenia obuocznego (np. nieskompensowaną heteroforią , patrz artykuł: Zez ukryty, zez jawny. Postępowanie w zezach na https://dobryoptometrysta.pl/twoj-wzrok/) oraz zaburzeniami akomodacji oczu. Również nieskorygowana wada wzroku (szczególnie nadwzroczność, starczowzroczność) może powodować takie dolegliwości. Odpowiednia korekcja wady wzroku i/lub ćwiczenia wzrokowe mogą przynieść w takim przypadu ulgę.

 qol-7

QOL 7: Gorsze widzenie pod koniec dnia, to dolegliwość, która dotyczy wielu z nas.

Gorsze widzenie z daleka pod koniec dnia pracy często spowodowane jest intensywną pracą z bliska. Wielogodzinna praca przy komputerze powoduje, że mięsień rzęskowy, którego skurcz odpowiada za akomodację oczu, pozostaje w stanie skurczu również po skończeniu pracy. Stan ten nazywa się spazmem akomodacji (ang. accommodation/accommodative spasm), a objawem jest pogorszenie widzenia z daleka (również bóle głowy w okolicach oczodołów). Problem ten dotyczy obecnie również dzieci i młodzieży korzystającej intensywnie z urządzeń elektronicznych (smartfony, tablety). Taka krótkowzroczność, która jest spowodowana spazmem akomodacji, nazywa się pseudokrótkowzrocznością (ang. pseudomyopia). Początkowo pogorszenie widzenia jest chwilowe – obserwujemy zamazanie obrazu przy przerzuceniu wzroku z bliży do dali, które po chwili ustępuje. Po jakimś czasie potrzebujemy więcej czasu na wyostrzenie oddalonych szczegółów, aż w końcu widzenie w dali jest na stałe nieostre. Idziemy po okulary. W badaniu wychodzi krótkowzroczność, dostajemy okulary „minusowe”, w których znów widzimy dobrze z daleka. I tutaj warto się zatrzymać – jeżeli pogorszenie widzenia w dali spowodowane jest pseudokrótkowzrocznością, a nie krótkowzrocznością, to często jest to stan odwracalny. Specjalista powinien zrobić wszystko, aby uchronić pacjenta przez okularami minusowymi. W przypadku pseudokrótkowzroczności zastosowanie odpowiednich okularów do pracy i/lub ćwiczeń wzrokowych oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących higieny wzrokowej w pracy często powoduje poprawę widzenia w dali. Dotyczy to szczególnie osób, które nie używały wcześniej okularów do korekcji krótkowzroczności (minusowych), ale również postępującej krótkowzroczności. Więcej w temacie pseudokrótkowzroczności już wkrótce.

Gorsze widzenie pod koniec dnia z bliska również dotyczy akomodacji oczu. Tym razem nadmiernie obciążony układ wzrokowy po wielogodzinnej pracy z bliska zmniejsza wysiłek akomodacji oczu poniżej poziomu zapewniającego ostre widzenie w bliży. Dotyczy to szczególnie osób z nieskorygowaną lub niedostatecznie skorygowaną dalekowzrocznością i starczowzrocznością (prezbiopią). Osłabienie akomodacji oczu może również być związane z osłabieniem ogólnym organizmu, które częściej odczuwamy wieczorem pod koniec pracy.

Gorsze widzenie pod koniec dnia, szczególnie w porze zimowej, wynika z mniejszego natężenia oświetlenia wieczorem niż w ciągu dnia. Przy intensywnym świetle ostre widzenie zapewnia zjawisko zwane głębią ostrości.

 qol-ruchy-oczu-canva

QOL 8: Przeskakiwanie/powtarzanie linijki przy czytaniu

QOL 13: Omijanie krótkich słów przy czytaniu

QOL 14: Pisanie „pod górkę”/z górki

QOL 15: Przesuwanie cyfr/kolumn liczb

Wszystkie powyższe dolegliwości mogą być związane z zaburzeniami ruchów oczu. W szczególności chodzi tu o ruchy skokowe, tzw. sakkady, które są intensywnie wykorzystywane podczas czytania. Podczas czytania nasze oczy „przeskakują z wyrazu na wyraz”. Jeśli ruch jest na przykład zbyt duży i wyraz/linijka/kolumna zostaje pominięta, więcej uwagi trzeba poświęcić na prawidłowe przeczytanie danego fragmentu, niż na zrozumienie, co jest napisane.  Ponieważ znaczna część informacji przyswajana jest poprzez czytanie, zaburzenia te utrudniają pracę wzrokową i naukę, niezależnie od wieku. U dzieci mogą wywoływać frustrację i niechęć do nauki i ograniczać ich rozwój intelektualny.

Zaburzenia ruchów oczu często spowodowane są nieprawidłowościami w układzie sterowania i programowania ruchu w mózgu (patrz artykuł: „Ruchy oczu, okulomotoryka” na https://dobryoptometrysta.pl/twoj-wzrok/). Prawidłowe działanie ruchów oczu może zostać wypracowane lub przywrócone poprzez odpowiednie ćwiczenia wzrokowe. Diagnostyka i terapia zaburzeń ruchów oczu należą do zadań optometrysty.

QOL 9 Zawroty głowy%2Fnudności przy pracy z bliska, QOL 14 Pisanie „pod górkę”%2F„z górki”, QO (1).jpg

Zdjęcie: Cillian Storm via Foter.com / CC BY

QOL 9: Zawroty głowy/nudności przy pracy z bliska

QOL 14: Pisanie „pod górkę”/„z górki”

QOL 17: Słaby/niekonsekwentny (raz wspaniały, innym razem kiepski) w sporcie

QOL 22: Unikanie sportów/zabaw ruchowych

QOL 29: Choroba lokomocyjna

Powyższe dolegliwości mogą być związane z zaburzeniami przestrzennej orientacji wzrokowej.

Przestrzenna orientacja wzrokowa jest to świadomość własnego położenia w przestrzeni w stosunku do innych obiektów oraz lokalizacja obiektów względem siebie.[1] Dzięki niej możliwe jest, między innymi, utrzymanie równowagi, wykonywanie skoordynowanych ruchów ciała, poruszanie się w przestrzeni, świadomość prawej i lewej strony ciała, prawidłowa percepcja orientacji liter i cyfr (zaburzenia przestrzennej orientacji wzrowowej mogą osłabiać sprawność czytania). Orientacja przestrzenna, poza układem wzrokowym, związana jest z układem błędnikowym (ucho wewnętrzne) oraz proprioceptywnym (mięśnie, ścięgna). Układy te są ze sobą połączone, za ich koordynację odpowiada móżdżek.

Przestrzenna orientacja wzrokowa może być usprawniania poprzez odpowiednią terapię wzrokowo-ruchową. Terapia obejmuje, między innymi, ćwiczenia związane z równowagą przy zmianie informacji wzrokowej przy użyciu soczewek sferycznych oraz pryzmatycznych.

QOL 10- Przechylanie głowy%2Fzamykanie jednego oka przy.jpg

Zdjęcie: Javcon117* via Foter.com / CC BY-SA

QOL 10: Przechylanie głowy, zamykanie jednego oka przy czytaniu

Zwróciłeś uwagę, że Twoje dziecko wykonując pracę wzrokową przechyla głowę lub zamyka jedno z oczu? A może zaobserwowałeś u siebie takie objawy lub ktoś zwrócił Ci na nie uwagę? Czas na wizytę u optometrysty!

Nieprawidłowe ustawienie głowy – przechylanie głowy w prawo lub lewo, unoszenie lub opuszczanie brody, obrót głowy w prawo lub lewo (lub kombinacja powyższych) – może być spowodowane nieprawidłowościami na poziomie układu wzrokowego, może mieć również inne przyczyny. Do przyczyn związanych z układem wzrokowym należą, m.in.:

1. Nieprawidłowe ustawienie oczu – w niektórych przypadkach zeza (zez nietowarzyszący) ustawienie oczu różni się w zależności od kierunku spojrzenia. Może to być związane z niedowładem któregoś z mięśni zewnątrzgałkowych. Na przykład przy niedowładzie mięśnia skośnego górnego oka prawego może występować pochylenie głowy w lewo, obrót głowy w lewo oraz obniżenie brody. Jeśli oczy ustawione są prawidłowo przy patrzeniu w dół, a uniesienie oczu powoduje ich nieprawidłowe rozbieżne ustawienie (jak w przypadku zeza typu V), głowa może ustawiać się do góry w celu uniknięcia podwójnego widzenia i innych dolegliwości wzrokowych,
2. Oczopląs – to rytmiczne, mimowolne, skokowe ruchy oczu. Często u osób z oczopląsem występuje pewien kierunek spojrzenia, w którym oczopląs jest najmniejszy (tzw. „strefa ciszy”). W takim przypadku może występować ustawienie głowy odpowiednie do uzyskania tego kierunku spojrzenia, ponieważ zmniejszenie oczopląsu poprawia widzenie. Przykładowo, jeśli oczopląs zwiększa się przy patrzeniu w prawo, głowa będzie obracać się w prawo tak, by oczy patrzyły w lewo,
3. Osłabienie (o różnej etiologii) jednego z oczu – u dzieci czasem obserwuje się ustawienie głowy w ten sposób, by oko „lepsze” było ustawione bliżej obserwowanego obiektu,
4. Wada wzroku – czasem nieprawidłowa korekcja okularowa wady wzroku może powodować nieprawidłowe ustawienie głowy, na przykład nieprawidłowe ustawienie osi cylindra korygującego astygmatyzm może powodować przechylanie głowy,
5. Ptoza – patologiczne opadnięcie powieki. Czasami u dzieci w wrodzoną ptozą obserwuje się unoszenie brody w celu patrzenia poniżej opadniętych powiek.

Nieprawidłowe ustawienie głowy może skutkować przykurczami mięśni karku i wadą kręgosłupa i nie należy go bagatelizować.

Zamykanie jednego oka jest jednym z objawów zaburzonego widzenia obuocznego. Jeśli pojawiające się dolegliwości wzrokowe, takie jak podwójne widzenie, szybkie zmęczenie wzroku, bóle głowy, ustępują po zamknięciu jednego oka, może wykształcić się odruch zamykania oka. Czasem układ wzrokowy „radzi sobie” inaczej – poprzez tłumienie sygnału wzrokowego z jednego oka.

 

 

Bibliografia

[1] http://www.aoa.org/documents/optometrists/CPG-20.pdf, dostęp: 16.03.2017;[2] https://www.aapos.org/terms/conditions/8, dostęp: 30.03.2017;
[3] M. C. Brodsky, Pediatric Neuro-Opthtalmology Second Edition, Springer, Londyn 2010.

Zez jawny, zez ukryty. Postępowanie w zezach

 

Podczas ostatniego badania wzroku dowiedziałem się, że mam zeza ukrytego, co robić? Moja córka ma zeza, czy powinniśmy zrobić operację?  Takie i inne pytania często słyszę podczas rozmowy z pacjentem w gabinecie. Czym tak naprawdę jest zez, z czym się wiąże i co można zrobić w przypadku jego wystąpienia?

Zezy można podzielić na ukryte i jawne. O zezie ukrytym (heteroforii, ang. heterophoria) mówi się wtedy, gdy przy obserwacji obuocznej (kiedy występuje bodziec do fuzji obrazów z obu oczu), osie widzenia obu oczu przechodzą przez obiekt obserwacji, a w przypadku obserwacji jednoocznej (przy braku bodźca do fuzji obrazów) oś widzenia oka zasłoniętego nie przechodzi przez obiekt obserwacji (rys. 1).

right-exophoria

Rys. 1. Zez ukryty rozbieżny – egzoforia.

 

Zez jawny (heterotropia, ang. heterotropia, łac. strabismus) występuje wtedy, gdy oś widzenia jednego oka nie przechodzi przez obiekt obserwacji, niezależnie od tego, czy występuje (przy obserwacji obuocznej), czy nie występuje bodziec do fuzji (przy obserwacji jednoocznej, rys. 2)

right-exotropia

Rys. 2. Zez jawny rozbieżny oka prawego – egzotropia oka prawego.

 

Kiedy  w stosunku do obiektu obserwacji jedno z oczu ustawione jest bardziej na zewnątrz, mówi się o zezie ukrytym lub jawnym (forii lub tropii) egzo-, do wewnątrz: ezo-, do góry: hyper-, do dołu: hypo-. I dla przykładu egzotropia oka prawego, to zez jawny rozbieżny oka prawego (rys. 2). Występują również odchylenia skośne oczu (wokół osi przednio-tylnej) – incyklo i ekscyklo. Stan w którym osie widzenia przechodzą przez obiekt obserwacji zarówno w przypadku bodźca do fuzji, jak i jego braku, nosi nazwę ortoforia. Ustawienie oczu może zmieniać się w zależności od odległości obserwacji.

Zez ukryty to tak naprawdę spoczynkowe ustawienie oczu – występuje przy wyłączeniu możliwości fuzji obrazów – przy zamknięciu oczu, czy zasłonięciu jednego oka. Pewne odchylenie oka po jego zasłonięciu występuje bardzo często – rzadko tak się zdarza, że oczy ustawione są dokładnie tak samo przy wyłączeniu bodźca do fuzji. Niemniej ustawianie oczu w prawidłowej pozycji jest dla układu wzrokowego dodatkową pracą i czasem może powodować dolegliwości (patrz artykuł astenopia). Na przykład w przypadku zeza rozbieżnego ukrytego – egzoforii – oczy przy obserwacji obuocznej wykonują do pozycji prawidłowej ruch zbieżny – konwergencję (patrz artykuł: Ruchy oczu, okulomotoryka).

Gdy występują dolegliwości mówi się, że heteroforia jest nieskompensowana. Do dolegliwości, które można wiązać z nieskompensowanym zezem ukrytym, należą: zamazywanie obrazu, bóle głowy, trudności w koncentracji, pieczenie oczu czy zasypianie przy pracy wzrokowej. Jeśli wysiłek oczu jest bardzo duży, zez ukryty może przechodzić w okresowy zez jawny. Wtedy może (ale nie musi) pojawiać się podwójne widzenie, można również zaobserwować objaw zamykania jednego oka.

Postępowanie w przypadku nieskompensowanej heteroforii różni się, w zależności od tego, z jakiego rodzaju forią mamy do czynienia, na jaką odległość ona występuje, w jakim stopniu występuje kompensacja stanu oraz jak układ wzrokowy reaguje na to postępowanie. Jednym ze sposobów kompensowania heteroforii są ćwiczenia zakresów fuzji sensoryczno-motorycznej. Innymi słowy, są to ćwiczenia zakresów komfortowego ustawiania się oczu w prawidłowej pozycji. W niektórych przypadkach heteroforii horyzontalnych (szczególnie ezoforii z bliska) możliwe jest zastosowanie dodatkowych soczewek sferycznych zmieniających stan akomodacji oczu. Akomodacja jest ściśle połączona z konwergencją i zmiana stanu akomodacji wpływa również na ustawienie oczu (patrz artykuł: Ruchy oczu, okulomotoryka). Kompensację heteroforii można uzyskać zmniejszając kąt naprowadzania oczu do właściwej pozycji poprzez wprowadzenie pryzmatu do korekcji okularowej. Postępowanie to wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ pryzmat może zmieniać spoczynkowe ustawienie oczu.

Zezy jawne można podzielić na okresowe i stałe, jednostronne i naprzemienne, towarzyszące i nietowarzyszące.

Zezy jawne stałe to takie, które występuje w 100%, okresowe 1-99% czasu. O zezie jednostronnym mówi się wtedy, gdy tylko jedno z oczu zezuje, o naprzemiennym – gdy czasem oko pierwsze zezuje (drugie ustawione jest na obiekcie obserwacji), a czasem drugie zezuje, a to pierwsze ustawione jest prawidłowo.

W przypadku zezów nietowarzyszących kąt zeza jest zmienia się w zależności od kierunku spojrzenia. Jest to spowodowane ograniczeniem lub nadmiernym działaniem jednego lub więcej mięśni zewnątrzgałkowych poruszających gałkami ocznymi (Patrz artykuł: Ruchy oczu, okulomotoryka). Ograniczenie działania mięśni zewnątrzgałkowych może dotyczyć zarówno samych mięśni (np. niedowład przy bezpośrednim urazie mięśnia), częściej jednak dotyczy nerwów unerwiających mięśnie (np. przy wylewach, tętniakach, infekcjach dotykających OUN) (Griffin, 1976). Nadmierne działanie mięśnia zwykle spowodowane jest osłabieniem działania mięśnia towarzyszącego (ze względu na ich równe unerwienie, zgodnie z prawem Heringa).

O zezach towarzyszących mówi się, gdy kąt zeza jest niezależny od kierunku spojrzenia. Mogą być spowodowane nieskorygowaną wadą wzroku (refrakcji) – odpowiednia korekcja wady może pomóc w ustawieniu gałek ocznych. Niemniej zezy związane jedynie z wadą wzroku występują stosunkowo rzadko. Zezy towarzyszące mogą być również wynikiem chorób narządu wzroku czy chorób dotykających obszary mózgu kontrolujących ustawienie oczu, dlatego ważna jest tutaj współpraca specjalistów: optometrysty, okulisty oraz neurologa. Najczęściej jednak, przy wykluczeniu czynników patologicznych i refrakcyjnych, przyczyna zezów jawnych towarzyszących nie jest do końca znana. Uważa się natomiast, że są skutkiem braku koordynacji układu motorycznego (ruchowego), który jest pod kontrolą wzroku. Brak koordynacji układu motorycznego dotyczy całego organizmu, jednak najłatwiej go zauważyć w zezującym oku. Na przykład w przypadku zezów zbieżnych często również większe mięśnie organizmu skierowane są również do środka. Warto tutaj wspomnieć, że zez jawny nie jest tylko problemem kosmetycznym. Oprócz wspomnianego osłabienia koordynacji ciała wiąże się często z osłabieniem ostrości wzroku w oku zezującym (wyjątkiem są zezy naprzemienne, gdy oboje oczu przejmuje widzenie podobnie często), zaburzeniami lokalizacji obiektów w przestrzeni, oceny odległości (brak obuocznego widzenia przestrzennego, nierzadko nieuświadomiony przez pacjenta). Często zezom towarzyszom zaburzenia funkcji jednoocznych oczu (akomodacji, okulomotoryki, fiksacji). Zaburzenia te mogą utrudniać rozwój dziecka, osłabiać efektywność pracy wzrokowej. Brak widzenia przestrzennego uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów, takich jak: kierowca, operator urządzeń, zawodów wymagających pracy na wysokości powyżej 3 m.

W momencie wystąpienia zeza jawnego, gdy osie widzenia obu oczu nie są skierowane na ten sam obiekt, pojawia się dwojenie (diplopia) i konfuzja (nakładanie się) obrazów. Oko niezezujące ustawione jest tak, że obraz obserwowanego obiektu powstaje w dołku środkowym siatkówki. W oku zezującym obraz obiektu powstaje w innym miejscu siatkówki niż dołek środkowy, stąd jego percepcja w innym miejscu w przestrzeni wzrokowej, niż percepcja obrazu z oka niezezujągo (dwojenie). W dołku środkowym siatkówki oka zezującego powstaje obraz innego obiektu z przestrzeni wzrokowej (konfuzja). Dwojenie i konfuzja znacznie utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym. Wyobraźmy sobie, że mamy dwoje drzwi i nie wiemy, które wybrać, albo że dwa samochody nadjeżdżają z naprzeciwka i nie wiadomo, jaki manewr wykonać, żeby uniknąć czołowego zderzenia. Układ wzrokowy wykształca mechanizmy zapobiegające dwojeniu i konfuzji, tzw. mechanizmy antydiplopijne. Należą do nich: tłumienie, anomalna korespondencja siatkówkowa, niedowidzenie oraz ekscentryczna fiksacja. Określa się je również jako stany adaptacyjne do zeza.

Tłumienie (ang. suppression) to hamowanie na poziomie kory mózgu sygnału wzrokowego z określonej części siatkówki oka zezującego, podczas obserwacji obuocznej. Najsilniej tłumione są obszary dołka środkowego siatkówki (w celu uniknięcia konfuzji) oraz miejsca siatkówki oka zezującego korespondującego pod względem kierunku z dołkiem środkowym oka niezezującego (w celu uniknięcia dwojenia). Tłumienie może dotykać różnych obszarów siatkówki oka zezującego i w różnym nasileniu.

Anomalna korespondencja siatkówkowa (AKS, ang. anomalous retinal correspondence, ARC) to nieprawidłowa współpraca siatkówek obu oczu pod względem wartości kierunkowej. W tym stanie dołek środkowy siatkówki oka niezezującego współpracuje z innym punktem siatkówki oka zezującego niż dołek środkowy, tzw. punktem anomalnym. Tak naprawdę korespondencja zachodzi na poziomie kory mózgu, ponieważ każda z siatkówek oka posiada przestrzenną reprezentację w mózgu. Wyróżnia się harmoniczną, nieharmoniczną i paradoksalną korespondencję siatkówkową. Ta ostatnia zwykle spowodowana jest operacyjnym ustawieniem oczu przy niewykształceniu przed operacją prawidłowej korespondencji siatkówkowej.

Zgodnie z definicją Shapero (M. Schapero, 1968) niedowidzenie (ang. amblyopia) to stan obniżonej ostrości wzroku niemożliwy do skorygowania przy użyciu pomocy optycznych, niezwiązany z oczywistymi anomaliami strukturalnymi lub patologicznymi oka [również: drogi wzrokowej]. Niedowidzenie w zezie jawnym jest skutkiem długotrwałego tłumienia (Griffin, 1976). Najczęstszym powodem niedowidzenia jest nieskorygowana różnica w wadzie wzroku (nadwzroczności), jednak niedowidzenie w zezie jest zwykle głębsze. Gdy zez i nieskorygowana nadwzroczność występują razem, niedowidzenie jest zwykle głębsze, niż w przypadku wystąpienia jednego ze stanów osobno.

Fiksacja (celowanie, ang. fixation) to ustawianie  gałki ocznej w taki sposób, że obraz obserwowanego obiektu powstaje w określonym miejscu siatkówki. Gdy oko ustawiane jest w taki sposób, aby obraz obserwowanego obiektu (lub jego części) powstawał w dołku środkowym siatkówki, mówi się o fiksacji centralnej. W przeciwnym razie fiksacja jest ekscentryczna. Dołek środkowy to miejsce siatkówki oka o najwyższej gęstości czopków (fotoreceptorów), odpowiedzialny za ostre widzenie centralne. W związku z tym percepowana ostrość obiektu utworzonego w innym miejscu niż dołek środkowy będzie obniżona. Ostrość wzroku jest tym bardziej obniżona, im dalej od dołka środkowego powstaje obraz obserwowanego obiektu. Zarówno centralna, jak i ekscentryczna fiksacja, może być stabilna i niestabilna.

W danym przypadku zeza jawnego może wystąpić jeden lub więcej stanów adaptacyjnych. Każdy ze stanów adaptacyjnych do zeza może być w różnym stopniu utrwalony. Zwykle im wcześniej zez wystąpi, im dłużej trwa i im częściej występuje, tym mocniejsze utrwalenie stanów adaptacyjnych. Mózg dziecka wykazuje się dużą neuroplastycznością i jeśli zez wystąpi w pierwszych latach życia, stany adaptacyjne pojawiają się stosunkowo szybko. Z tego powodu dzieci z zezem jawnym często nie skarżą się na dwojenie czy konfuzję. W przeciwieństwie do tego, gdy zez jawny wystąpi u osoby dorosłej (ze względu np. na porażenie nerwu unerwiającego mięsień zewnątrzgałkowy), zwykle wiąże się to z występowaniem utrudniających funkcjonowanie podwójnego widzenia i nakładania się obrazów.

Postępowanie i rokowania w zezach jawnych zależy między innymi od rodzaju zeza, występowania i utrwalenia stanów adaptacyjnych, wieku i rozwoju pacjenta, momentu wystąpienia i czasu trwania zeza, dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta (lub rodzica), poprzedniego postępowania oraz współpracy specjalisty z pacjentem i motywacji pacjenta/rodziców. Bardzo ważna jest dokładna diagnostyka układu wzrokowego i wzrokowo-ruchowego poprzedzona rozszerzonym wywiadem. Specjalista ustala odpowiednią korekcję wady wzroku (nie zawsze pełna jest właściwa) oraz zaleca stosowanie terapii wzrokowej pasywnej i/lub aktywnej. Sama bowiem korekcja wady wzroku zwykle nie wystarcza do prawidłowego ustawienia się oczu. Do terapii wzrokowej pasywnej zalicza się:

 • zasłanianie oczu (okluzję),
 • dodatkowe soczewki sferyczne (czasem soczewki dwuogniskowe lub progresywne, również u dzieci),
 • pryzmaty, filtry.

Celem terapii wzrokowej aktywnej jest wykształcenie i ustabilizowanie prawidłowego widzenia obuocznego. Obejmuje ćwiczenia:

 • symetrii ciała i koordynacji dużych mięśni organizmu (w myśl stwierdzenia duże mięśnie uczą małe mięśnie jak należy się poruszać; ang: large muscles teach small muscles how to move),
 • wzmacniające funkcje jednooczne (akomodację, fiksację, ruchy oczu, ostrość wzroku),
 • wyprowadzające układ wzrokowy ze stanów adaptacyjnych do zeza
 • budowanie prawidłowego łączenia się obrazów z obu oczu (fuzji),
 • ćwiczenia zakresów prawidłowego ustawiania się oczu (na przykład w przypadku zezów zbieżnych uzyskuje się najpierw prawidłowe ustawienie oczu w przestrzeni bliskiej, gdzie oczy ustawione są bardziej zbieżnie, następnie rozszerza się prawidłowe ustawienie oczu na większe odległości),
 • doskonalenie jakości i stabilności widzenia obuocznego.

Jest to tzw. funkcjonalne wyprowadzanie z zeza i w zależności od czynników wymienionych powyżej może trwać od kilku miesięcy do kilku lat (zwykle nie dłużej niż 2 lata, z przerwami). Prawidłowe ustawienie gałek ocznych dokonuje się również przez zabieg chirurgiczny na mięśniach zewnątrzgałkowych. Celem jest wzmocnienie lub osłabienie działania mięśni, co uzyskuje się poprzez skrócenie lub zmianę położenia mięśnia. Sam zabieg nie trwa długo, jednak przed zabiegiem potrzebne jest uzyskanie prawidłowego widzenia obuocznego (prawidłowej korespondencji siatkówkowej, prawidłowej fuzji obrazów). W przeciwnym razie efekt jest tylko kosmetyczny i występuje ryzyko pooperacyjnego dwojenia i konfuzji obrazów. Ponadto, widzenie obuoczne, szczególnie przestrzenne, jest dla układu wzrokowego stanem pożądanym, dlatego po jego uzyskaniu ustawienie oczu będzie utrzymywane. Niewykształcenie widzenia obuocznego na odpowiednim poziomie może skutkować koniecznością reoperacji (czasem wielokrotnej) ze względu na ponowne ustawienie oczu w zezie po jakimś czasie. Należy również pamiętać, że zabieg wykonywany jest na mięśniach zewnątrzgałkowych, podczas gdy przyczyna zeza nie znajduje się często poziomie samych mięśni.

Część specjalistów uważa, że operacja jest konieczna w przypadku zezów z dużym kątem, niektórzy twierdzą, że można funkcjonalnie wyprowadzić oczy z zeza nawet dużego kąta. Co warto tutaj powtórzyć: przed chirurgicznym ustawieniem oczu ważne jest wykształcenie prawidłowego widzenia obuocznego, zatem pierwszym krokiem powinna być terapia wzrokowa. A jeśli wyniki terapii pokazują, że możliwe jest funkcjonalne wyprowadzenie zeza, to nie ma konieczności „ciąć” mięśni zewnątrzgałkowych. Szansa funkcjonalnego wyprowadzenia z zeza jawnego jest tym większa, im wcześniej wprowadzone jest postępowanie. Niektórzy specjaliści uważają, że powyżej pewnego wieku nie jest to możliwe – zwykle przyjmuje się 7-9 rok życia. Moje doświadczenie i doświadczenia innych optometrystów pokazują, że funkcjonalne wyprowadzenie z zeza jawnego jest możliwe powyżej wspomnianego wieku. Wymaga to jednak odpowiedniej ostrożności i kontroli ze strony specjalisty – specjalista powinien ocenić, czy takie postępowanie jest właściwe w danym przypadku – oraz świadomości pacjenta/rodziców.

Bibliografia

[1] J.R Griffin, Binocular anomalies: Procedures for vision therapy, 1976

[2] M. Schapero, D. Cline, H. Hofstetter, Dictionary Of Vision Science, 1968

[3] T. Grosvenor, Optometria, wyd. I polske red T. Tokarzeski, M. Ożóg, 2011

[4] A. Przekoracka-Krawczyk, Widzenie obuoczne; Terapie widzenia, wykłady na kierunku Optometria UAM w Poznaniu, 2013-2015

Ruchy oczu (okulomotoryka)

Nasze oczy są w nieustannym ruchu. Niemalże kazda czynność, którą wykonujemy, wymaga poruszania się naszych gałek ocznych. Ruchomość gałki ocznej zapewnia 6 mięśni zewnątrzgałkowych unerwianych przez 3 nerwy czaszkowe (Rys. 1)

extraocular-muscles

Rys. 1. Mięśnie zewnątrzgałkowe [1]

Sprawne funkcjonowanie ruchów oczu pozwala nam sprawnie poruszać w otaczającym nas świecie. Jest szczególnie ważne w pracy wzrokowej.  Szybkie i dokładne ruchy oczu pozwoliły naszym przodkom przeżyć dzięki odpowiednio szybkiej reakcji na niebezpieczeństwo.

Istnieje kilka podziałów ruchów oczu. Na potrzeby tego artykułu wystarczy podział na wersje i wergencje, ruchy skokowe i śledzące.

Zmianę ustawienia obu oczu w tym samym kierunku nazywa się wersją – na przykład spojrzenie w prawo to dekstrowersja. Zmiana ustawienia oczu przeciwnym kierunku to wergencja.

Wergencje to zbieżne ruchy oczu. Ustawianie się oczu bardziej zbieżne nazywa się konwergencją, rozbieżne – dywergencją. Oczy ustawiają sie bardziej zbieżnie (konwergują) przy zmianie obiektu obserwacji z dalekiego na bliski, rozbieżnie (dywergują) – z bliskiego na daleki (Rys. 2).

konwergencja-dywergencja

Rys. 2. Zmiany ustawienia oczu przy zmianie obiektu obserwacji z dalekiego na bliski i odwrotnie [2]

Wersje i wergencje mogą być zarówno skokowe, jak i płynne.

Ruchy skokowe (sakkady) to bardzo szybkie (10-120 ms, przyśpieszenie – 20000 o/s2 przy ruchu 20o [2]) ruchy naprowadzające oczy na obiekt obserwacji. Są intensywnie wykorzystywane podczas czytania – gdy czytamy nasze oczy przeskakują z wyrazu na wyraz. Brak precyzji ruchów skokowych może powodować objawy takie jak przeskakiwanie liter podczas czytania, omijanie słów lub linii tekstu, pisanie „pod górkę”.

O ruchach oczu płynnych (śledzących, wodzących) mówi się wtedy, gdy oczy podążają za poruszającym sie obiektem lub ustawione są na obiekcie przy zmianie pozycji glowy (tzw. ruchy kompensacyjne)

Wergencje są w mózgu ściśle połączone z akomodacją, dlatego mówi się o układzie akomodacyjno-wergencyjnym. Spoglądając na obiekt ustawiony bliżej oczy muszą się ustawić bardziej zbieżnie (konwergencja), a żeby ten obiekt był widziany ostro, moc optyczna oczu musi być zwiększona (akomodacja). Akomodacja stymuluje wergencję i vice versa (jako ciekawostkę można tutaj dodać, ze przy spojrzeniu bliżej, nasze źrenice się zwężają). Osłabienie układu akomodacyjno-wergencyjnego może powodować wiele dolegliwości, takich jak podwójne widzenie z bliska, łączenie się słów przy czytaniu, zamazywanie się obrazu przy patrzeniu blisko, bóle głowy.

Nieprawidłowości w działaniu ruchów oczu mogą mieć swoje podłoże na poziomie mięśni zewnątrzgałkowych oraz nerwów czaszkowych unerwiających te mięśnie (niedowład, porażenie). Często jednak są spowodowane zaburzeniami w układzie sterowania i programowania ruchu w mózgu. Ruchy oczu są pod kontrolą wielu strukur w mózgu (Rys. 3). Z tego powodu badanie ruchów oczu wykonywane jest u sportowców bezpośrednio po urazie w celu wykrycia wstrząsów mózgu (więcej na https://kingdevicktest.com/how-king-devick-test-works/).

kontrola-mozgowa-ruchow-oczu

Rys. 3. Schemat złożonych zależności funkcjonalnych przy sterowaniu ruchami oczu (wg. K. Junga) [2]

Prawidłowe działanie ruchów oczu może zostać wypracowane lub przywrócone przez zestaw specjalnie ułożonych ćwiczeń wzrokowych. Ćwiczenia takie wykonuje się zarówno u dzieci z problemami w nauce, u osób dorosłych przy dolegliwościach w pracy wzrokowej oraz u osób po urazach głowy.

Bibliografia

[1] http://www.tedmontgomery.com/the_eye/eom.html, dostęp 23.12.2016

[2] J. Młodkowski, Aktywność wizualna człowieka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1998

Akomodacja

Akomodacja to zdolność układu wzrokowego do zmiany mocy oczu w zależności od odległości obiektu obserwacji. Aby widzieć z bliska oczy muszą mieć większą moc optyczną niż w przypadku patrzenia w dal. Zdolność do akomodacji jest największa w dzieciństwie i stopniowo zmniejsza się z wiekiem (jest to proces naturalny). Dlatego też osoby starsze często potrzebują okularów do czytania. Jednakże zaburzenia akomodacji mogą wystąpić również u dzieci i młodych dorosłych i mogą powodować takie dolegliwości jak: zamazywanie obrazu przy pracy z bliska, gorsze widzenie pod koniec dnia,  trudności z wyostrzaniem przy szybkiej zmianie obiektu obserwacji (np. przy przepisywaniu w tablicy), łączenie się słów przy czytaniu, podwójne widzenie.
To właśnie ze względu na problemy z akomodacją nierzadko występuje obecnie pogorszenie widzenia w dali. Podłoże zaburzeń akomodacji może być różna. Osłabienie ogólne organizmu, niektóre leki, a obecnie coraz częściej wzmożona praca z bliska może powodować osłabienie jej zakresu, sprawności i stabilności. Poprzez zmianę nawyków wzrokowych (przerwy w pracy z bliska, aktywność na świeżym powietrzu), oraz specjalnie przygotowane ćwicznia wzrokowe można przywracać prawiawidłowe funkcjonowanie akomodacji. Zaburzenia akomodacji może powodować również nieskorygowana ukryta nadwzroczność, dlatego tak istotna jest właściwa korekcja wady wzroku.

Astenopia – czy mnie to też dotyczy?

Bóle głowy, zasypianie przy czytaniu? Trudności z nauką lub niechęć do zajęć sportowych u pociechy? Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo nasze codzienne funkcjonowanie zależy od sprawności układu wzrokowego. Za pomocą wzroku nie tylko możemy pracować intelektualnie, ale sprawnie poruszamy się w otaczającym nas świecie. Osłabienie funkcji wzrokowych może zmniejszyć sprawność wykonywania wielu czynności oraz powodować dolegliwości, zwane astenopią lub dolegliwościami astenopijnymi, które pozornie nie są związane z oczami. Dlatego też tak istotna jest właściwa diagnoza układu wzrokowego i wprowadzenie odpowiedniego postępowania. Zastosowanie odpowiednich okularów lub ćwiczeń wzrokowych u osób dorosłych może poprawić komfort życia, a dzieciom dać szansę na prawidłowe widzenie, które zapewni im lepsze funkcjonowanie w życiu dorosłym.